سنسکریت زبان باستانی مردم هند و یکی از زبان­ های هندواروپایی است و ارتباط تنگاتنگی با زبان اوستایی دارد، همچنین یکی از 22 زبان رسمی هند به شمار می­ رود. سنسکریت در طول تاریخ با خطهای مختلفی نوشته شده است و هم اکنون با خط دوناگری نوشته می ­شود.

متون ادبی فراوانی به زبان سنسکریت نوشته شده ­اند که شوق به آموختن این زبان را دو چندان می­ کند ضمناً اهمیت فراوانی بین جویندگان یوگا دارد چرا که زبان یوگا نیز به حساب می ­آید، متونی همچون یوگا سوتره­ های پتنجلی و دیگر متون کهن یوگا به این زبان نوشته شده­ اند.

بیشتر اصطلاحات یوگا به زبان سنسکریت می­ باشد و ترجمه ­ی دقیقی در سایر زبان ­ها ندارد، آساناها در بین تمامی محافل یوگا در کشورهای مختلف با اسامی سنسکریت به کار برده می­ شوند که خود باعث ارتباط هرچه نزدیک­تر و اشتراک بین جویندگان شده و به صورت استانداردی غیر رسمی پذیرفته شده است.

 واضح است که اسامی و واژه­ های پیچیده نیستند که تمرینات را انجام می­ دهند و ممکن است یادگیری حرکات تنها با دیدن شکل اجرای صحیح و با اسمی با زبان بومی شخص آسانتر باشد ولی چنانچه زبان سنسکریت آموخته شود و به عمق نامگذاری حرکات، احساسات و حالات روحی پی برده شود استفاده از تجربه­ های ارزشمند هزاران ساله ­ی اساتید بزرگ را تا اندازه­ ای میسر می­سازد که با دانستن هیچ زبان دیگری تا این اندازه تسهیل نخواهد شد.

شاید سوال پیش آید که فراگیری زبان سنسکریت تا چه سطحی برای فهم زبان یوگا کافی است؟ البته این پرسش پاسخ دقیقی ندارد، امروزه تقریباً تمامی منابع پیشین به زبان انگلیسی ترجمه شده ­اند، منابع علمی جدید و دست اول علمی نیز به انگلیسی نوشته می ­شوند، با این وجود استفاده از اصطلاحات سنسکریت در متون یوگا اجتناب ناپذیر است. در وهله ­ی اول که معمولاً با آسانا شروع می ­شود ممکن است در ابتدا اصطلاحات و اسامی گیج کننده به نظر بیایند که با دانستن الفبا و چگونگی ترکیب کلمات نه تنها دیگر گیج کننده نخواهند بود بلکه لذت یادگیری را دوچندان خواهد نمود پس بنابراین آموختن مقدماتی زبان سنسکریت که بیشتر از چند هفته طول نمی­ کشد به کلیه ­ی افرادی که دوست دارند یوگا جزئی از زندگیشان باشد توصیه می­ شود. در مرحله­ ی بعدی به اصطلاحاتی عمیق برمی­ خوریم که با دقت فراوان طی هزاران سال برگزیده شده­ اند و درک آنها حتی برای کسی که زبان سنسکریت را به خوبی می داند مشکل بوده و نیازمند تجربه ­ی شخصی وی می­ باشد حال چنانچه این اصطلاحات به زبان دیگری نیز ترجمه شوند بسیار مشکل آفرین خواهد شد و در این مرحله است که آموختن ریشه­ ی کلمات سنسکریت می­ تواند به کشف مطالب عمیق کمک نماید. پس مهم نیست که تا چه سطحی از سنسکریت آموخته شود اما با هر مرحله از فراگیری دریچه­ ای جدید به روی جویندگان باز خواهد شد.

انعطاف­ پذیری در تمرینات و پی بردن به عمق تمرینات یوگا فقط با دانستن زبان سنسکریت بدست نمی ­آید و یادگیری این زبان تنها کمکی است برای ارتباط بین پرتوجویان یوگا در ملل مختلف که تجربه ­های خویش را با دیگران به بهترین نحو به اشتراک بگذراند. بخش نخست آموزش زبان سنسکریت را می توانید از قسمت زیر دانلود نمائید.

عنوان: آموزش زبان سنسکریت - بخش اول: الفبا
حجم: 1.9 مگابایت