یوگا مجموعه ای از تمرینات بدنی، ذهنی و روحانی است که قدمتی بیش از پنج هزار سال دارد. در شصت و نهمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل در تاریخ 27 سپتامبر 2014 (مصادف با 5 مهر 1393) نخست وزیر هند نارندرا مودی  با درخواست پذیرش روز جهانی یوگا گفت: «یوگا هدیه ی گرانبهای سنت دیرینه ی هند است که متضمن اتحاد ذهن و جسم، اندیشه و عمل و توازن میان بشر و طبیعت می باشد و رویکردی کل نگر به سلامتی و تندرستی دارد. یوگا درصدد فعالیت ورزشی نیست بلکه در پی کشف حس یگانگی با خودمان، جهان و طبیعت می باشد که با تغییر دادن سبک زندگیمان و ایجاد آگاهی به ما در مواجهه با تغییر اقلیم کمک می کند.» نارندرا مودی در رابطه با پیشنهاد دادن تاریخ 21 ژوئن (مصادف با 31 خرداد) برای روز جهانی یوگا که انقلاب تابستانی است افزود: «تاریخ تعیین شده طولانی ترین روز سال در نیم کره ی شمالی است و اهمیت خاصی در اقصی نقاط جهان دارد.» 
همچنین در افسانه های یوگا از روزی به اسم گورو پورنیما  سخن گفته شده است که اولین ماه کامل بعد از انقلاب تابستانی می باشد و اشاره به ظاهر شدن آدی یوگی به معنی اولین یوگی در نواحی مرتفع هیمالایا و آموزش یوگا به هفت شاگردش دارد.

 روز جهانی یوگا

«یوگا برای توازن و صلح» شعاری است که در آرم روز جهانی یوگا دیده می شود و ماهیت یوگا را بازتاب می دهد. قرار دادن دو دست در مقابل هم نماد یوگا (اتحاد) می باشد که اتحاد هوشیاری فردی با هوشیاری جهانی، توازنی کامل میان ذهن و جسم، بشر و طبیعت و رویکردی کل نگر به سلامتی و تندرستی را تداعی می کند. برگ های قهوه ای و سبز به ترتیب نماد عنصر زمین و طبیعت می-باشند، همچنین آبی نماد عنصر آب، درخشندگی نماد عنصر آتش و خورشید نماد منبع انرژی و الهام می باشند.
حدود 175 کشور از این روز پشتیبانی می کنند و در برخی از کشورها نیز برنامه های متنوع آموزشی و فرهنگی اجرا میشود.
مصادف شدن اولین پست یوگا مه نو را با این روز به فال نیک گرفته و با آرزوی روزی که هر روزش توازن و صلح برقرار باشد اولین روز جهانی یوگا را به دوستداران تبریک عرض می کنیم.


عنوان: اولین روز جهانی یوگا
حجم: 565 کیلوبایت